[Guide] How to calculate Character Window damage
Posted: Mon Aug 13, 2012 1:36 am
So... Some people don't know how to calculate the character window damage but wants to know how to do it =3=...
Therefore I am writing this so people properly calculate the correct number displayed on the character window.
And... this will be mostly dealing with melee. Magic and Alchemists can leave now at the exit to the left now.
Now let's begin:
First of all, the most important thing is to know what affects the damage of the particular weapon you are using:
Sword, Axe, Blunt, uses Str.
Knuckle uses Will.
Bow, Crossbow uses Dex.
Marionette Handle uses Strength and Dex.
Next, is important to note the difference between "True" Bared hand damage and Bare hand damage:
Bare hand damage is when you are not equipping anything.
"True" Bare hand damage is when you equip a 0~0 damage item like Water Bottle or Magic Powder.
There's this difference because the game had "Bare Fist" as a weapon and give damage boosting effects.
both "True" Bare hand and Bare hand damage are based on Str, this is important to remember! It will come back and bite you if you forget this.
Last but not the least, it important to know that 10 of the character's base stat is not accounted for damage, this is because they are the base stats given when you first create you character.
This is true for all stats except INT affecting Magic attack.
Both show stats of bare hand state, human have bard destiny so it gains 10 base str stats making it 20 and note the +4 dmg change. Also note the 4 dex increased 1 balance on elf's stat.
Once we keep those in mind, it is easy to do the calculations.
Now let's do some calculations starting with the close melee with 1 hand swords:
When using sword weapon, we need to factoring Strength Stat, Sword Mastery, Combat Mastery, the Weapon itself, and the Enhancement from other Gear.
One Hand Weapon (2.5 str is 1 max):
392 Str - 10 = 381 Str = 381/2.5 = 152.4 dmg
Rank 1 sword mastery = 20 dmg
Rank 1 combat mastery = 18 dmg
Green Beam Sword = 140 dmg
Total Damage = 152.4 + 20 + 18 + 140 = 330.4 dmg ~= 331 dmg error margin being 0.6
Formula: (Str+ Str enchant)/2.5 + sword mastery + combat mastery + weapon damage + enchant damage.
Next we are going to do dual wielding calculations, which has always been a headache/mystery to people.
Dual Wielding Weapons:
392 Str - 10 = 381 Str = 381/2.5 = 152.4 dmg
Rank 1 sword mastery = 20 dmg
Rank 1 combat mastery = 18 dmg
Green Beam Sword = 140 dmg
Blue Beam Sword = 120 dmg
Total Damage = 152.4 + (140 + 120)/2 + 20 + 20 + 18 = 340.4 dmg ~= 341 dmg error margin being 0.6
Formula: (Str+ Str enchant)/2.5 + sword mastery for 1st sword + sword mastery for 2nd sword + combat mastery + (weapon 1 damage + weapon 2 damage)/2 + enchant damage.
Finally we are going to do dual wield with Str bonus mixed with Dmg bonus to see if the above formula is correct:
521 Str - 10 = 511 Str = 204.4 dmg
Rank 1 sword mastery = 20 dmg
Rank 1 combat mastery = 18 dmg
Goddess Caliburn Battle Sword = 57 dmg + 8 dmg + 10 dmg = 75 dmg
Goddess Battle Sword = 57 dmg + 8 dmg = 65 dmg
Total Damage = 204.4 + (75 + 65)/2 + 20 + 20 +18 = 332.4 dmg ~= 332 dmg error margin being 0.4
Before we leave for the knuckle, one important thing to note from the last example is that only the +damage bonus on the weapons are divided by 2. Damage bonus from helm, acc., armor etc... are not subject to be divided by 2.
Next up, we have the knuckles. These are a little bit tricky... the only reason they are tricky is because you cannot use "True" Bare hand or Bare hand damage to compare the increment because one is based on Str and the other is based on will. This may seem obvious but many people have simple looked at their bare hand damage then equip the knuckle and check if the damage difference is right. Don't do that because the 2 system use different stats.
Here is the calculation for Knuckles (3 will is 1 max):
450 will - 10 = 440/3 = 146.66 dmg
Rank 1 knuckle mastery = 20 dmg
Rank 1 combat mastery = 18 dmg
Bear Knuckle = 51 dmg
Total Damage = 146.66 + 20 +18 + 51 = 235.66 dmg ~= 235 dmg error margin being 0.66
Formula: (Will+ Will enchant)/3 + knuckle mastery + combat mastery + weapon damage + enchant damage.
I am not going to do the bow but it is the same idea as the one hand sword except you switch the Str to Dex and sword mastery to bow/cross bow mastery.
Hopefully this will make those who want to calculate their stats know how to do it now.
Therefore I am writing this so people properly calculate the correct number displayed on the character window.
And... this will be mostly dealing with melee. Magic and Alchemists can leave now at the exit to the left now.
Now let's begin:
First of all, the most important thing is to know what affects the damage of the particular weapon you are using:
Sword, Axe, Blunt, uses Str.
Knuckle uses Will.
Bow, Crossbow uses Dex.
Marionette Handle uses Strength and Dex.
Next, is important to note the difference between "True" Bared hand damage and Bare hand damage:
Bare hand damage is when you are not equipping anything.
"True" Bare hand damage is when you equip a 0~0 damage item like Water Bottle or Magic Powder.
There's this difference because the game had "Bare Fist" as a weapon and give damage boosting effects.
both "True" Bare hand and Bare hand damage are based on Str, this is important to remember! It will come back and bite you if you forget this.
Last but not the least, it important to know that 10 of the character's base stat is not accounted for damage, this is because they are the base stats given when you first create you character.
This is true for all stats except INT affecting Magic attack.
Both show stats of bare hand state, human have bard destiny so it gains 10 base str stats making it 20 and note the +4 dmg change. Also note the 4 dex increased 1 balance on elf's stat.
Once we keep those in mind, it is easy to do the calculations.
Now let's do some calculations starting with the close melee with 1 hand swords:
When using sword weapon, we need to factoring Strength Stat, Sword Mastery, Combat Mastery, the Weapon itself, and the Enhancement from other Gear.
One Hand Weapon (2.5 str is 1 max):
392 Str - 10 = 381 Str = 381/2.5 = 152.4 dmg
Rank 1 sword mastery = 20 dmg
Rank 1 combat mastery = 18 dmg
Green Beam Sword = 140 dmg
Total Damage = 152.4 + 20 + 18 + 140 = 330.4 dmg ~= 331 dmg error margin being 0.6
Formula: (Str+ Str enchant)/2.5 + sword mastery + combat mastery + weapon damage + enchant damage.
Next we are going to do dual wielding calculations, which has always been a headache/mystery to people.
Dual Wielding Weapons:
392 Str - 10 = 381 Str = 381/2.5 = 152.4 dmg
Rank 1 sword mastery = 20 dmg
Rank 1 combat mastery = 18 dmg
Green Beam Sword = 140 dmg
Blue Beam Sword = 120 dmg
Total Damage = 152.4 + (140 + 120)/2 + 20 + 20 + 18 = 340.4 dmg ~= 341 dmg error margin being 0.6
Formula: (Str+ Str enchant)/2.5 + sword mastery for 1st sword + sword mastery for 2nd sword + combat mastery + (weapon 1 damage + weapon 2 damage)/2 + enchant damage.
Finally we are going to do dual wield with Str bonus mixed with Dmg bonus to see if the above formula is correct:
521 Str - 10 = 511 Str = 204.4 dmg
Rank 1 sword mastery = 20 dmg
Rank 1 combat mastery = 18 dmg
Goddess Caliburn Battle Sword = 57 dmg + 8 dmg + 10 dmg = 75 dmg
Goddess Battle Sword = 57 dmg + 8 dmg = 65 dmg
Total Damage = 204.4 + (75 + 65)/2 + 20 + 20 +18 = 332.4 dmg ~= 332 dmg error margin being 0.4
Before we leave for the knuckle, one important thing to note from the last example is that only the +damage bonus on the weapons are divided by 2. Damage bonus from helm, acc., armor etc... are not subject to be divided by 2.
Next up, we have the knuckles. These are a little bit tricky... the only reason they are tricky is because you cannot use "True" Bare hand or Bare hand damage to compare the increment because one is based on Str and the other is based on will. This may seem obvious but many people have simple looked at their bare hand damage then equip the knuckle and check if the damage difference is right. Don't do that because the 2 system use different stats.
Here is the calculation for Knuckles (3 will is 1 max):
450 will - 10 = 440/3 = 146.66 dmg
Rank 1 knuckle mastery = 20 dmg
Rank 1 combat mastery = 18 dmg
Bear Knuckle = 51 dmg
Total Damage = 146.66 + 20 +18 + 51 = 235.66 dmg ~= 235 dmg error margin being 0.66
Formula: (Will+ Will enchant)/3 + knuckle mastery + combat mastery + weapon damage + enchant damage.
I am not going to do the bow but it is the same idea as the one hand sword except you switch the Str to Dex and sword mastery to bow/cross bow mastery.
Hopefully this will make those who want to calculate their stats know how to do it now.